Yardımcı Yargı Personelinin Etkinliğinin ve Eğitimlerinin Kalitesinin Artırılması Projesi Kapsamında İstanbul Adliyesi Saha Ziyareti

Bakanlığımız ve Birleşik Krallık işbirliğinde yürütülen "Yardımcı Yargı Personelinin Standartlarının Geliştirilmesi Eşleştirme Projesi" kapsamında 16-19 Eylül tarihlerinde İstanbul Çağlayan adliyesine bir çalışma ziyareti düzenlenmiştir.

Çalışma ziyareti Mağdur Hakları Daire Başkanı Ramazan GÜRKAN ve Birleşik Krallık Proje Lideri Paula JACK’in açılış konuşmaları ile başlamış ve dört gün boyunca grup çalışmaları ile devam etmiştir. Çalışma ziyaretine Birleşik Krallık proje uzmanları, İstanbul Adliyesinde aile ve çocuk mahkemelerinde görev yapan sosyal çalışma görevlileri (sosyal çalışmacı, psikolog, pedagog) katılım sağlamıştır.

Bu kapsamda;

- Birleşik Krallık proje uzmanları tarafından hazırlanan yeni sosyal inceleme raporları (SİR) şablonları tanıtılmış ve yeni şablonlar üzerinde detaylı şekilde çalışılmış, şablonlara ilişkin değerlendirmeler ve geri bildirimler alınmıştır. Yeni SİR şablonları pilot uygulamaları ve uygulamaların izlenilmesine devam edilmektedir.

- Yine adli görüşme odalarının (AGO) etkin kullanımı konusunda, Cumhuriyet savcıları ve Ağır Ceza Mahkemesi başkanları ile görüşmeler gerçekleştirilmiş ve farkındalık artırıcı bilgilendirmelerde bulunulmuştur.