AİLE İÇİ VE KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

İçişleri Bakanlığı tarafından 02 Şubat 2022 tarihinde düzenlenen “Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” konulu değerlendirme toplantısına İçişleri Bakanı Sn. Süleyman SOYLU, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sn. Derya YANIK ve Sn. Bakanımız Bekir BOZDAĞ da açılış konuşmaları ile katılım sağlamışlardır.

Değerlendirme toplantısının açılışında, kadına yönelik şiddetle etkin mücadele kapsamında yapılan çalışmalar yanında, bir durum değerlendirmesi de yapılarak, kadına karşı şiddetle mücadelede birlikte ve beraber çalışılması gerekliliği vurgulanmıştır.

Söz konusu değerlendirme toplantısına katılım sağlayan;
- İl Emniyet ve Jandarma asayiş şube müdürleri,
- İl ve ilçe aile içi ve kadına karşı şiddetle mücadele büro amirleri,
- Aile içi şiddetle mücadele ve çocuk şube müdürleri ile kısım amirinden oluşan toplam 1.264 personele yönelik olarak Başkanlığımızca “Uygulamada Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konusunda sunum yapılmış, katılımcılardan gelen sorular cevaplanmıştır.

6284 sayılı Kanunun kapsamı ile verilen tedbir kararları ve uygulamalarının etkin takibi, vakalar hakkında doğru risk değerlendirmesi, gerçekleşen olayın ve mağdurdaki yaralanma bulgularının iyi betimlenmesi, tarafların soruşturma ve tedbir geçmişlerinin mutlaka sorgulanması, elde edilen bilgi ve delillerin gecikmeksizin Cumhuriyet savcısına aktarılması gibi önemli birçok husus yanında verilen tedbir kararlarının kolluk marifeti ile tebliği ve elektronik kelepçe uygulamaları hakkında durum değerlendirmesi yapılarak, belirtilen başlıklarda dikkat edilmesi gereken hususlara dikkat çekilmiştir.

Fotoğraflar