Bakanımız Sayın Abdulhamit Gül Ankara Batı Adliyesi Adli Görüşme Odalarını incelemiştir.

Ankara Batı Adliyesi'ndeki adli görüşme odasını ziyaret eden ve uzman pedagoglar eşliğinde odaları inceleyen Bakanımız Sayın Abdulhamit Gül'e, Mağdur Hakları Daire Başkanımız Sayın Muhittin Özdemir tarafından bilgi verilmiştir. Ardından AGO'lara ilişkin açıklama yapan Adalet Bakanı Gül, mağdur odaklı bir yargılama ve adalet sistemi çerçevesinde önemli bir uygulamayı yerinde gördüklerini, Batı Adliyesi'ndeki adli görüşme odalarının nasıl uygulandığını, hizmete nasıl girildiğini yetkililerce anlatıldığını söylemiştir. Türkiye'de 56 adliyede 59 adli görüşme odasının bulunduğunu belirten Bakan Gül, esasen adaletin mağduriyeti gidermek ve haksızlığı elinden alınmış bir kişinin hakkını iade etmek olduğunu ifade etmiştir.

Adalet Bakanı Gül, onarıcı ceza adalet sisteminin herkesin en temel hakkı olduğunu vurgulamış, "Bizlerin de yargı mensupları ve hükümet olarak en büyük çabamız, mağduriyete uğramış kişilerin bu mağduriyetini gidermektir. Bu çerçevede adli görüşme odaları çok güzel bir örnektir. Biz bu odaları önümüzdeki dönemde bütün Türkiye'de yaygınlaştırmayı hedefliyoruz." diye açıklamıştır.

Bakan Gül, toplamda 5 bin 271 kişinin adli görüşme odalarından yararlandığını, "Bu odalarda hem istismara uğramış çocuklar hem aile içi şiddete uğramış kişiler hem kadınlar burada faille, sanıkla bir araya gelmeden, bir daha o travmayı yaşamadan ifade vererek bu şekilde yargı sistemine başarıyla bir uygulama dahil olmuştur." diye belirtmiştir. Uygulamanın temel amacının, şiddete ve istismara uğramış bir kişinin bir daha örselenmesini, faille beraber aynı ortamda bulunmasını önlemek ve olayın gerçek sebebinin öğrenilmesi olduğunun altını çizmiştir. Bu uygulamanın, gerçekten insana ve mağdur olmuş kırılgan gruplara yönelik çok büyük bir hizmet olduğuna vurgu yapan Bakan Gül, uygulamada emeği geçenlere teşekkür etmiştir. Tanığın, sanıkla yüz yüze gelmeden bu ortamlardan yararlanabildiğine değinen Gül, bu projenin örneklerini daha da artırmayı hedeflediklerini ifade etmiştir.

 

Fotoğraflar