İCRA YOLU İLE ÇOCUK TESLİMİNE SON VEREN UYGULAMA 12 İL - İLÇE ADLİYESİNDE DAHA BAŞLADI

ÇOCUK TESLİMİ VE ÇOCUKLA KİŞİSEL İLİŞKİNİN UZMANLAR ARACILIĞIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİ UYGULAMAYA KALAN 12 İL VE İLÇE ADLİYESİNDE DE GEÇİLMESİ İLE BİRLİKTE YENİ UYGULAMA TÜM TÜRKİYE’DE BAŞLADI

Adalet Bakanlığınca yürütülen icra yolu ile çocuk teslimine son veren uygulamaya, bugün kalan 12 adliyede daha başlandı. Böylece uygulamanın yapıldığı adliye sayısı 592’ye yükselerek tüm Ülkede yeni uygulamaya başlanıldı.  Bugüne kadar değişik tarihlerde yeni uygulamaya geçen adliye sayısı 580’e ulaşmıştı. Böylelikle 697 olan çocuk görüşme merkezi sayısı 12 yeni merkezin açılmasıyla 709’a yükseldi.

UYGULAMA HATAY VE MALATYA İLLERİMİZDE DE BAŞLADI

Bugün itibariyle Hatay ve Malatya adliyeleri ile Akçadağ, Altınözü, Arapgir, Darende, Doğanşehir, Hekimhan, İslahiye, Pütürge, Samandağ ve Yayladağı ilçe adliyeleri olmak üzere 12 adliyede daha açılan çocuk görüşme merkezleriyle icra yoluyla çocuk teslimine son veren uygulamaya başlanılan adliye sayısı 592‘ye (81 il ve 511 ilçe) ulaştı. 

Çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulması işlemlerinde görev alacak uzmanlara "Çocuk Teslimi ve Çocukla İlişki Kurulması Süreci” ile ilgili online ve yüz yüze eğitimler verildi.
Uygulama tüm ülkede yaygınlaştırılmış olup, yeni uygulamanın çocuklarımızın üstün yararı gözetilerek hassasiyetle yerine getirilmesine yönelik çalışmalarımız devam ediyor.


Uygulamanın başladığı 4 Nisan 2022 tarihinden bu yana adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlükleri ve müdürlük bulunmayan yerlerde hukuk mahkemeleri yazı işleri müdürlükleri tarafından 580 adliyede (79 il ve 501 ilçe merkezi)  841 dosyada çocuk teslimi, 8.523 dosyada ise kişisel ilişki işlemleri olmak üzere toplamda 9.364 dosyada 697  çocuk görüşme merkezinde 47.023 işlem gerçekleştirildi.


TÜM MASRAFLAR DEVLET TARAFINDAN KARŞILANIYOR

Adalet Bakanlığınca çocukların üstün yararı gözetilerek hayata geçirilen yeni uygulamayla velayet hakkı kendisine verilmeyen ancak belirlenen takvime göre çocuğunu görme hakkı tanınan ebeveynler artık icra dairelerine başvurmak zorunda kalmıyor. Bu ebeveynler adliyelerde kurulan adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlüklerine, bulunmayan yerlerde ise hukuk mahkemeleri yazı işleri müdürlüklerine başvurarak, belirlenen çocuk görüşme merkezlerinde masrafları Devlet tarafından karşılanmak suretiyle çocukları ile görüşebiliyor.

ÖZEL ALANLAR OLUŞTURULUYOR

Çocuk görüşme merkezleri çocukların ebeveynleri ile kaliteli zaman geçirmesine imkân sağlayacak parklara, bahçelere, içerisinde sosyal, sportif ve kültürel faaliyetlerin yürütüldüğü yerler içerisinde ya da bu yerlere yakın konumlandırılıyor. Bugüne kadar İcra Daireleri tarafından yerine getirilen bu işlemler, çocuk dostu oluşturulan uygun teslim mekânlarında uzmanlar tarafından, zorla değil, öncelikle taraflarla ve çocuklarla iletişim kurularak, daha çok rızaya dayalı olarak yerine getiriliyor. Taraflara doğru ebeveynlik rolleri ve bu süreçte nasıl davranmaları gerektiği konusunda danışmanlık verilebiliyor. Uygulamayla birlikte, çocukların fiziksel ve ruhsal sağlığının boşanma sürecinin olumsuz etkilerinden korunması, ebeveynleri veya yakınları ile sağlıklı ilişki kurması amacıyla eğitim veya danışmanlık hizmeti almaları, boşanma süreci ve sonrasında ikincil örselenmelerine mahal verilmemesi amaçlanıyor.

Fotoğraflar