İCRA YOLU İLE ÇOCUK TESLİMİNE SON VEREN UYGULAMA 80 İL VE İLÇE ADLİYESİNDE DAHA BAŞLANDI

Adalet Bakanlığınca yürütülen icra yolu ile çocuk teslimine son veren uygulamaya, bugün 80 adliyede daha başlandı. Böylece uygulamanın yapıldığı adliye sayısı 561’e yükseldi. Bugüne kadar değişik tarihlerde yeni uygulamaya geçen adliye sayısı 481’e ulaşmıştı. Böylelikle 597 olan çocuk görüşme merkezi sayısı 81 yeni merkezin açılmasıyla 678’e yükseldi.

UYGULAMA ANTALYA, BURSA VE RİZE ADLİYELERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE 11 İL VE 69 İLÇE ADLİYESİNDE DAHA BAŞLADI

İcra yolu ile çocuk teslimine son veren uygulamaya, bugün itibariyle Antalya, Bartın, Bursa, Çanakkale, Düzce, Giresun, Hakkari, Karaman, Kastamonu, Rize ve Tokat olmak üzere 11 il adliyesinde ve Bandırma, Burhaniye, Çerkezköy, Doğubayazıt, Elmalı, Fatsa, Gebze, Konya Ereğli, Körfez, Lüleburgaz, Milâs, Polatlı, Seydişehir, Silifke, Söke, Sungurlu, Şebinkarahisar, Tarsus, Tavşanlı, Ünye, Akdağmadeni, Akkuş, Alaca, Alucra, Anamur, Aybastı, Aydıncık, Bahçesaray, Başkale, Beytüşşebap, Bozkır, Bulanık, Çatak, Çayeli, Çukurca, Didim, Diyadin, Emet, Gevaş, Gökçeada, Gölköy, Gülnar, Gürgentepe, Havza, Kalkandere, Kavak, Korgan, Koyulhisar, Kumru, Malazgirt, Mesudiye, Mut, Nusaybin, Özalp, Patnos, Pazar, Perşembe, Saray, Sarıveliler, Saruhanlı, Sorgun, Suşehri, Şarkikaraağaç, Şemdinli, Tatvan, Tosya, Tutak, Uludere ve Yerköy olmak üzere 69 ilçe adliyesinde açılan çocuk görüşme merkezleri ile bu sayı 561‘e (75 il ve 486 ilçe) ulaştı.

Çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulması işlemlerinde görev alacak uzmanlara "Çocuk Teslimi ve Çocukla İlişki Kurulması Süreci” ile ilgili online ve yüz yüze eğitimler veriliyor.
Uygulamanın, 2023 yılı Ağustos ayına kadar tüm ülkede yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.


Uygulamanın başladığı 4 Nisan 2022 tarihinden bu yana adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlükleri ve müdürlük bulunmayan yerlerde hukuk mahkemeleri yazı işleri müdürlükleri tarafından 481 adliyede (64 il ve 417 ilçe merkezi)  606 dosyada çocuk teslimi, 6.011 dosyada ise kişisel ilişki işlemleri olmak üzere toplamda 6.617 dosyada 597 çocuk görüşme merkezinde 31.656 işlem gerçekleştirildi.


TÜM MASRAFLAR DEVLET TARAFINDAN KARŞILANIYOR

Adalet Bakanlığınca çocukların üstün yararı gözetilerek hayata geçirilen yeni uygulamayla velayet hakkı kendisine verilmeyen ancak belirlenen takvime göre çocuğunu görme hakkı tanınan ebeveynler artık icra dairelerine başvurmak zorunda kalmıyor. Bu ebeveynler adliyelerde kurulan adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlüklerine, bulunmayan yerlerde ise hukuk mahkemeleri yazı işleri müdürlüklerine başvurarak, belirlenen çocuk görüşme merkezlerinde masrafları Devlet tarafından karşılanmak suretiyle çocukları ile görüşebiliyor.

ÖZEL ALANLAR OLUŞTURULUYOR

Çocuk görüşme merkezleri çocukların ebeveynleri ile kaliteli zaman geçirmesine imkân sağlayacak parklara, bahçelere, içerisinde sosyal, sportif ve kültürel faaliyetlerin yürütüldüğü yerler içerisinde ya da bu yerlere yakın konumlandırılıyor. Bugüne kadar İcra Daireleri tarafından yerine getirilen bu işlemler, çocuk dostu oluşturulan uygun teslim mekânlarında uzmanlar tarafından, zorla değil, öncelikle taraflarla ve çocuklarla iletişim kurularak, daha çok rızaya dayalı olarak yerine getiriliyor. Taraflara doğru ebeveynlik rolleri ve bu süreçte nasıl davranmaları gerektiği konusunda danışmanlık verilebiliyor. Uygulamayla birlikte, çocukların fiziksel ve ruhsal sağlığının boşanma sürecinin olumsuz etkilerinden korunması, ebeveynleri veya yakınları ile sağlıklı ilişki kurması amacıyla eğitim veya danışmanlık hizmeti almaları, boşanma süreci ve sonrasında ikincil örselenmelerine mahal verilmemesi amaçlanıyor.

Fotoğraflar