UZMANLAR ARACILIĞIYLA ÇOCUK TESLİMİ VE ÇOCUKLA KİŞİSEL İLİŞKİNİN GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİ UYGULAMAYA 36 İLÇE ADLİYESİNDE DAHA BAŞLANDI

Adalet Bakanlığınca yürütülen icra yolu ile çocuk teslimine son veren uygulamaya, bugün 36 ilçe adliyesinde daha başlandı. Böylece uygulamanın yapıldığı adliye sayısı 138‘e yükseldi. 
Uygulamaya ilk olarak 4 Nisan 2022 tarihinde; Adıyaman, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Kırıkkale, Kırşehir, Mardin, Muğla, Sivas, Tekirdağ ve Uşak,
 13 Haziran 2022 tarihinde; Alanya, Bafra, Boğazlıyan, Bolu, Burdur, Edirne, İskenderun, Karabük, Karşıyaka, Menemen, Ödemiş, Samsun, Tunceli ve Yozgat,
 1 Ağustos 2022 tarihinde; Afyonkarahisar, Ardahan, Artvin, Batman, Diyarbakır, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kırklareli, Muş, Nevşehir, Sakarya, Trabzon, Akhisar, Akşehir, Çorlu, Ermenek, İnegöl, Karadeniz Ereğli, Kızıltepe, Nizip, Salihli,  Serik, Viranşehir ve Zile,
12 Eylül 2022 tarihinde; Alaçam, Altıntaş, Aşkale, Bahçe, Beyşehir, Cihanbeyli, Çubuk, Demirci, Düziçi, Erbaa, Gediz, Germencik, Gölbaşı, Hassa, Kâhta, Kelkit, Keskin, Kula, Kulp, Küre, Lice, Mudanya, Mustafa Kemal Paşa, Reyhanlı, Sarayönü, Selendi, Taşova, Turhal ve Uzunköprü olmak üzere adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlüğü bulunmayan 29 adliyede daha yeni uygulamaya geçilmiştir.
19 Eylül 2022 tarihinde ise ; Aksaray, Alaşehir, Aydın, Bayburt, Bingöl, Çorum, Denizli, Dörtyol, Hınıs, Iğdır, İnebolu, Kars, Kırıkhan, Kocaeli, Manavgat, Midyat, Niğde, Osmaniye, Siirt, Silivri, Vezirköprü, Yalvaç ve Şırnak adliyelerinde geçilmiş,  böylelikle 73 adliyede çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair iş ve işlemler adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlüklerince  yerine getirilmeye başlanarak yeni uygulamaya geçilen adliye sayısı 102’ye ulaşmıştı.


 UYGULAMA ADLİ DESTEK VE MAĞDUR HİZMETLERİ MÜDÜRLÜKLERİ BULUNMAYAN 36 İLÇE ADLİYESİNDE DAHA BAŞLADI
 İcra yolu ile çocuk teslimine son veren uygulamaya, bugün itibariyle 36 adliyede daha başlandı. Gazipaşa, Arhavi, Borçka, Hopa, Şavşat, Yusufeli, Çemişgezek, Keban, Kovancılar, Maden, Palu, Çeşme, Kemalpaşa, Menderes, Seferihisar, Selçuk, Urla, Lâdik, Baykan, Eruh, Kurtalan, Pervari, Şirvan, Divriği, İmranlı, Kangal, Şarkışla, Yıldızeli, Zara, Araklı, Çaykara, Sürmene, Banaz, Eşme, Simav ve Sivaslı adliyelerinde açılan çocuk teslimi merkezleri ile bu sayı 138’e ulaştı.
Çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulması işlemlerinde görev alacak uzmanlara "Çocuk Teslimi ve Çocukla İlişki Kurulması Süreci” ile ilgili online ve yüz yüze eğitimler veriliyor.
Uygulamanın, 2023 yılı Ağustos ayına kadar tüm ülkede yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Yeni uygulama kapsamında, bu güne kadar 181 dosyada çocuk teslimi, 1969 dosyada ise kişisel ilişki işlemleri olmak üzere toplamda 2150 dosyada çocuk teslimi ve kişisel ilişkiye ilişkin işlemler gerçekleştirildi.

 TÜM MASRAFLAR DEVLET TARAFINDAN KARŞILANIYOR

Adalet Bakanlığınca çocukların üstün yararı gözetilerek hayata geçirilen yeni uygulamayla velayet hakkı kendisine verilmeyen ancak belirlenen takvime göre çocuğunu görme hakkı tanınan ebeveynler artık icra dairelerine başvurmak zorunda kalmıyor. Bu ebeveynler adliyelerde kurulan adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlüklerine, bulunmayan yerlerde ise hukuk mahkemeleri yazı işleri müdürlüklerine başvurarak, belirlenen çocuk görüşme merkezlerinde masrafları Devlet tarafından karşılanmak suretiyle çocukları ile görüşebiliyor.
Bugüne kadar icra daireleri tarafından yerine getirilen bu işlemler, çocuk dostu şekilde oluşturulan uygun teslim mekânlarında uzmanlar tarafından, öncelikle taraflarla ve çocuklarla iletişim kurularak yerine getiriliyor. Taraflara doğru ebeveynlik rolleri ve bu süreçte nasıl davranmaları gerektiği konusunda danışmanlık verilebiliyor. Uygulamayla birlikte, çocukların fiziksel ve ruhsal sağlığının boşanma sürecinin olumsuz etkilerinden korunması, ebeveynleri veya yakınları ile sağlıklı ilişki kurması amacıyla eğitim veya danışmanlık hizmeti almaları, boşanma süreci ve sonrasında ikincil örselenmelerin önüne geçilmesi amaçlanıyor.